Sampon verkkopankki ongelma:
Tässä yksinkertainen ohje Sampon verkkopankki toimimaan Ubuntu 11.10:lle. Avaan Terminaalin ja kopioi-liitä jokainen alla oleva rivi yksitellen terminaaliin ja paina enteriä. Viimeisessä liittämisessä kysellään hyväksytkö lisenssin ehtoja, liiku hiirellä, nuolilla ja tabulaattorilla, valitse "hyväksyn" "yes" "ok"
sudo apt-get install python-software-properties
sudo add-apt-repository ppa:ferramroberto/java
sudo apt-get update
sudo apt-get install sun-java6-jdk sun-java6-plugin
Uudelleen käynnistä Linux ja uuden Javan liitännäiset astuvat voimaan... Avaa verkkopankki...
Uudelleenkäynnistystä ei tarvita, jos tiedät mitä pitää sulkea ja uudelleen käynnistää asennuksen jälkeen ;)
Mikäli et vieläkään saa Javaa toimimaan, ongelmana saattaa olla kaksi päällekkäistä Java-versiota ja/tai Java ei ole käynnistynyt
kunnolla. Aja seuraava komento ja aseta asentamasi uusi Java-versio käyttöön. Liitteinä kuvakaappaukset selventämään.
sudo update-alternatives --config java
Sampon verkkopankki toimii näillä ohjeilla kaikilla selaimilla ongelmitta tämän jälkeen.
ps. Huomaa myös, että esim. Firefox-selain saattaa toimia ja Chromium ei tai toisinpäin. Eli kokeile kahdella eri selaimella.